Vulkánok, borok, északi part
John Szabo „Volcanic Wines” c. könyvéről
Újszerű megközelítés, sok érdekes történet és információ, gyönyörű képek a világ távoli borvidékeiről, közvetlen és személyes hang – és magyar (köztük északi parti) borok a világ legnagyobbjai között: ez John Szabo kanadai Master Sommelier most megjelent könyvének egy mondatos összefoglalója. A „Volcanic Wines” című, nemrég Budapesten is bemutatott művet egyáltalán nem csak a szakembereknek érdemes elolvasni.
John Szabo torontói író és borkritikus, hazája egyik legismertebb borszakértője, az első kanadai, aki Master Sommelier címet szerzett. Számtalan cikk, könyv, rádió- és tévéműsor kötődik a nevéhez.
Ahogy a bevezetőben írja, a könyv megírását szerkesztőjének egy banális kérdése inspirálta: Mi a kedvenc borod? Hamar jött a válasz: nem barolo, nem burgundi, nem champagne-i, hanem olyan bor, ami vulkáni talajon terem. Fogta hát magát, és éveket töltött azzal, hogy meglátogatta a világ legizgalmasabb vulkanikus borvidékeit, felkereste a legjobb termelőket, megkóstolta boraikat, és az élményeiből megszületett ez az egyedülálló tematikájú könyv.
A vulkanikus borok
Szabo nem állítja, hogy a vulkanikus borok a világ legjobbjai, bár többet kifejezetten nagyra tart. Inkább azt a meggyőződését szeretné megosztani, hogy ezek a borok egészen különleges értéket képviselnek, „igazi, makacs ellenállók az egyre uniformizálódó ízek világában”.
Természetesen „a” vulkanikus bor, így egyes számban nem létezik, nagyon sokféle vulkanikus bor van, hiszen a vulkanikus talaj megnevezés is alig mond többet, mint ha valamire azt mondjuk, sajt: abból is több száz fajta létezik. De van néhány nagyon egyértelmű közös vonás ízben és savakban, ami azonnal felismerhetővé teszi őket. Ez köti össze a világ távoli sarkainak tájait és rengeteg szőlőfajtát, amelyekből ezeken a vidékeken bort készítenek. A szerző persze kénytelen válogatni, a világ sok elismert vulkanikus borvidéke nem szerepel a könyvben, de az amerikai, chilei, spanyol, francia, német, olasz és görög borvidékek mellett négy magyar is benne van.
Magyarország
A hazánkról szóló részben Szabó először is elmeséli a Balaton-felvidék és a Zempléni hegység vulkáni történetét, persze éppen csak annyira és úgy, hogy ne legyen unalmas, és tudományosan száraz. (Az egész könyvre jellemző egyébként ez a kifejező és gazdag, jól olvasható angol szöveg, a pontos felmérése annak, hogy mi az, ami érdekességével leköti a laikus olvasót is.) Megjegyzi, hogy a bornak dicső története van a magyaroknál, amely nagyon régről ered, hiszen Európában csak két nyelv jelöli olyan szóval a bort, amely nem a latinból származik, és az egyik a magyar.
Az északi part
A könyv bemutatja négy vulkanikus borvidékünket: a Balaton-felvidéket, Badacsonyt, Somlót, és Tokaj-Hegyalját – hogyan, milyen vulkáni tevékenység eredményeként jöttek létre, mik a bortermelés szempontjából fontos jellemzőik. Engedelmükkel itt mi most a két északi partit emeljük ki. A rövid történeti összefoglaló után szóba kerül az elmúlt években lezajlott nemzedékváltás, és a több évtizedes visszaesés után mára újra tért hódító minőségi termelés, amelynek köszönhetően Szabo szerint ma az itt termelt borok közül többnek is biztos helye van Európa legkülönlegesebb fehérei között.
Hozzáteszi, hogy bár termelnek vöröset is errefelé, azért ez alapvetően fehérboros vidék: „a fehér szőlők mesélik el ennek a régiónak a történetét, leginkább fajtaborként”. A kéknyelűről szinte lelkendezik, a vulkanikus szőlők királynőjének nevezi, majd bemutatja a számára legmeggyőzőbb további fajtákat is, amelyek az olaszrizling, rajnai rizling, szürkebarát, zöld veltelini, ottonel muskotály, juhfark és a zeusz. Azt mondja, a vidék legjobb borait a Káli medencét körülvevő hegyek adják, elsősorban a Fekete-hegy. És ahogy a többi részben, bemutatja a számára érdekes itteni termelőket és boraikat. Ezeket: Bakó Ambrus, Bencze Családi Birtok, Gilvesy Pincészet, Káli Kövek, Laposa Birtok, Nyári Pince, Pálffy Pince, Skizo Borház, Szászi Birtok, Szeremley Birtok, Válibor, Villa Sandahl, Villa Tolnay.
A könyv megrendelhető az ismert webshopokban, itt például szállítási díj nélkül.
Ajánlom a Facebookon