Balaton – másképpen
Mit csináljunk, amikor már nem a strandé a főszerep? - 1. rész
Végre újra lehet ruhában-cipőben járni, és nem kell 38 fokban, szinte mezítelenül azon töprengeni, hogy a túléléshez mit lehetne még levetni. Kisebb fokozatba kapcsol a lüktetés, halkabb az éjszakai dübörgés. Az ünnepi tűzijáték után a gyerekeket szeptemberre kell hangolni. A merészek 19-re lapot húznak, és az utolsó hétre jönnek, vagy maradnak még pár napot. De merre induljanak, ha a víz már nem olyan meleg, hogy a gyerek is pancsoljon benne? Mutatjuk.
A költő már 1847-ben megírta, hogy a nagybajúszos ember miért megy a kúthoz. Itt rontottuk el a kétévessel és a hetvenévessel: nem hoztunk magunkkal vedret. Ballagtunk a mezőre, megálltunk, körülnéztünk, torony akadt, délibáb kevesebb, ürge meg egy szál se.
Kendert nem hordott senki áztatóba. Aki ott volt, annak csak a nézését meg a járását figyeltük, abból már lehetett tudni, hogy miben sántikál.
S ha ez mind megvolt, akkor jöhet a rét melletti Gejzír Büfé, vagyis a Tihanyi Családi Szabadidőpark. Sok játék, rendezett park, és biztonságosan körbekerítve, hogy a mellette lévő útra ne szabaduljon ki az aprónép.
Vasárnap délelőtt. Új nap, új úticél. Ki a zöldbe, naná. Füreden, fent az arácsi faluközpontnál tábla jelzi a Koloska-völgyet.
Aztán tíz másodperc múlva tépem a gyerek kezét, hogy el ne gázolja a kanyarból kivágódó autó. Persze, hogy nagy, fekete, kigyúrt-tetkós kéz cigivel lóg ki az ablakán, mögötte bánatos szemű, elhízott lányka gubbaszt. Láttunk már ilyet máskor is, nincs itt semmi bámészkodni való, haladjunk tovább kérem. Előttünk is tücskörésznek, beszélgetnek, mint ahogy erdőben szokás az.
Amikor a tizenötödik autó elől gyűjtöttem be a kétévest, na akkor fordultunk vissza. Ők győztek. Ide hétvégén, nyáron többé soha. Majd ősszel, egy csendes kedden, talán. Azért érdemes próbálkozni: a visszafelé jövők szerint a vadaspark állatai türelmesebben sétálgatnak, mint az oda siető autósok.
Ajánlom a Facebookon