Rózsaszín zöldségleves és patisszon rántva
Az élvezettel termelt zöldséget garantált élvezet elfogyasztani
Van úgy, hogy az ember nem kívánja a húst, viszont patisszont termeszt, meg levesbe való zöldségeket, és akkor jöhet a zöldséget zöldséggel kajálás.
Zöldséglevest olyan lányoktól tanultam főzni még Óbudaváron, akik előtte Indiában és Ázsia más országaiban jártak, és a keleties ízeket az itthoni ételekbe is belecsempészték. Ezt továbbfejlesztve én az összes kerti fűszert is használom frissen: oregánót, bazsalikomot, kakukkfüvet, petrezselymet, csombort, rozmaringot is dobok a levesbe, de csak a vége felé, hogy a zöldfűszerek ereje ne menjen el.
A rózsaszín leves
Ehhez a kertben a fűszereken kívül a karalábé, a hagyma és a fokhagyma terem meg nálunk. A hagyma és a fokhagyma is érdekes szerzet: szereti a locsolást, de nem szereti a túl sok vizet, viszont a megfelelő dughagymák szinte 100%-ban kikelnek és szépen megnőnek. A répa évek óta nem megy, a bio kertben valami frányaság megzabálja, egyes komponenseket pedig jövőre tervezek bevezetni.
A leveshez kerti hagymát vágunk, kis olajon pirul, sóz, ráloccsan az első pohár víz – mert a leves levét nem egyben önjük föl, hanem apránként adagoljuk az elején – és beleugrik a fehérrépa egy harmad felvagdosott édesköménnyel, plusz 1 dl fehérbor és lehetőleg házi kolbászból felkarikázva egy fél szár. Meghintjük római köménnyel és megszórjuk sima, hagyományos köménnyel, beledobunk 1-2 levél babért is. Ez 10 percig fő, ömlik a levesbe pár pohár víz, egy leveskocka – elnézést – vele a karalábé, kerti fokhagyma, sárgarépa, zöldbab, egy felkockázott cékla és még víz. Itt berepülhetnek a kerti zöldfűszerek, 10 percig fő, aztán bele a krumpli és az édesburgonya.
Addig főzzük, amíg megpuhulnak a zöldségek. Aztán mehet tányérba, tetejére friss bazsalikom, tejföllel is kiváló, esetleg házilag sütött kenyér hozzá. (A kenyérről később!)
A rántott patisszon
Patisszon meghámoz, felvág, magokat kiszed, maradékot besóz, otthagy 5 percre, mert ilyenkor levet ereszt, amit le kell törölni, különben sütéskor keserű lesz.
A patisszon a kertben viszonylag nagy helyet foglal el, viszont a csigák zabálják a virágait, ezért viszonylag keveset terem, de ha terem, egy patisszon kirántva elég három személynek.
Panír: liszt, tojás, zsemlemorzsa, amibe rakhatunk magvakat, olajban kisüt. Én ehhez is olívaolajat használok. Köretnek jó a bulgur, rizs, kuszkusz, mellé kovászos uborka. Könnyű, nyári, isteni.
Ajánlom a Facebookon