BalatonBor először
Az új, egységes balatoni borkategóriák bírálata Csopakon
Május második hétvégéjén Balatonfüreden és Budapesten is bemutatják a nagyközönségnek a BalatonBort, az összefogás erejére építő balatoni borászok közös olaszrizling márkáját. Az önkéntes szerveződést sikeres nemzetközi példák – elsősorban az ausztriai Wachau – mintájára hozták létre, és bármelyik termelő szabadon csatlakozhat hozzá. Az önszabályozás eredményeképpen a fogyasztó biztos lehet abban, hogy bármelyik termelő BalatonBorát választja, friss, gyümölcsös, garantált minőségű olaszrizlinget kap – nagyon kedvező áron, ami így bizonyosan nem csak az idei nyárnak lesz slágere.
A nevezett borokat Csopakon, a Márga étteremben bírálták nemzetközi hírű szakértők. Az új, egyelőre kétszintes minősítési rendszer – a Vinea Balaton – alapszintje a BalatonBor, második szintje pedig a Hegybor, idén ezekre a kategóriákra várták a nevezéseket és értékelték a nevezett tételeket (a harmadik, a prémiumszint szabályozásáról még nem állapodtak meg a balatoni borászok). A bírálaton 31 termelő összesen 44 bora vett részt. A rendszer szigorú előírásokat fogalmaz meg, amelyeknek az elkészítés módjában és a bor jellegében is meg kell felelni. A BalatonBornál az elvárás egy meghatározott stílusú, könnyed olaszrizling, amelyben persze megjelenhetnek az egyes termelők egyedi jellegzetességei.
Az egyik bíráló, Fiáth Attila AIWS Borakadémikus, Master of Wine aspiráns duplán elégedett volt a BalatonBor aspiránsokkal.
Egyrészt azért, mert tavalyhoz képest, amikor ugyanerről a vidékről kóstoltak hasonló borokat, óriási a fejlődés. Most minimális volt a hibák száma, a borok szépek, tiszták. Másrészt erőteljesen megjelent a BalatonBor kategória hangsúlyozta frissesség és gyümölcsösség. Eddig ugyanis inkább neutrálisak, ásványosak voltak az itteni olaszrizlingek. Ennek van persze pozitívuma is, hiszen az ilyen borok komolyak és elegánsak, de ez a jellemző nem lehet egyeduralkodó. Egy borvidék nem szólhat csupán a mineralitásról, a gyümölcsös tételeknek a korábbiaknál nagyobb arányban kell képviseltetniük magukat. A BalatonBor létrehozása ezt is elősegíti. Néhány magasabb pontszámot kiérdemlő bor egyébként éppen ásványos karaktere miatt nem kerülhetett be ebbe a kategóriába.
A zsűri véleménye szerint a hegyborokat kicsit korai volt kóstolni, ezeknek egy-két hónap fejlődésre még szükségük van ahhoz, hogy a tőlük elvárt stílust reálisan értékelni lehessen. Ezért ajánlásokat fogalmaztak meg a kategóriában megfelelt borok termelői számára. A bírálaton végül összesen 21 BalatonBort és 13 Hegybort avattak. És még egyszer: a BalatonBor legelső évjáratának tagjait május 12-én Budapesten, a Gourmet Fesztiválon és május 14-én, Balatonfüreden, a Rizling Tavaszon lehet először megkóstolni.
Sabar, Istvándy, Effendy, Dobosi, Gyukli, Pántlika, Laposa, Szeremley, Váli, Lídia, Nagy&Nagy, Söptei, Bezerics, Pálffy, Kőróka, Bujdosó, Búzás, Veszprémi, Kristinus, Szabó és Fia, Fodorvin
Söptei, Homola, Szent Donát, Zelna, Martinus, Kálmán, Dobosi, Sabar, Istvándy, Laposa, Bezerics, Somlói Vándor
Fiáth Attila (AIWS Borakadémikus, Master of Wine aspiráns)
Harmath Csaba (AIWS Borakadémikus, gasztronómiai tanácsadó, Bocuse d'Or Akadémia tag)
Kovács András (WSET Advanced borszakíró, a Borrajongó blog szerkesztője és szerzője)
Tallián Hedvig (AIWS Borakadémikus, aTop Selection UK brit borkereskedés hazai képviselője)
Ajánlom a Facebookon