Egy kicsapott diák boldogsága
Liszkay Borkúria, Monoszló
„Nem sok olyan bortermő helye lehet a nagyvilágnak, mint a Balaton-felvidék, ezen belül is Monoszló, és a Pangyér dűlő. Kr.e. 200-tól, a Kelta bortermelés kezdetétől Kr.u. 890-ig, vagyis a honfoglalás dunántúli befejezéséig eltelt tizenegy évszázad alatt hét, más-más nyelvű, kultúrájú, de a bort egyformán kedvelő, termeléséhez jól értő nép váltotta itt egymást. Nyolcadikként az uralmat a magyarok vették át, hasonlóan viszonyulva a borhoz. Ezek a népek egyébként nem csak hoztak szőlőtermesztési és borkészítési tapasztalatokat, hanem vittek is magukkal: hiszen egy részük tovább- vagy hazaköltözött. A kelták Galliába, a rómaiak Itáliába, a gótok-longobárdok észak-Itáliába, a germánok a Rajna mentére. Ezeken a vidékeken a ma is bortermeléssel foglalkozók őseinek talán egy része egykor élt a Balaton-felvidéken, a Káli-medencében is. Kalandos életútjuk pedig az enyémhez is hasonlatos lehetett.” (Liszkay Mihály)
Liszkay Mihály budai családjában senki sem zenélt, de ő már gyerekkorában elmagyarázta a zongoratanárnőnek, hogy kérem, nem úgy kell azt… A mai napig nem játszik kottából, ezért egyetlen darab sem egyforma, ami elhagyja a kezét és a szívét. A sors abszolút hallással áldotta meg, bármit eljátszik hallás után, és regénybe illő életében volt idő, amikor csak ebből élt, New Yorkban, Párizsban, Londonban, Hollandiában, és számos tengerparti településen Európában. Monoszló melletti kúriájában mostanság leginkább este, egyedül szeret zongorázni: tízkor leül, és a hang három órán keresztül betölti a házat és a lelket. Ilyenkor boldognak érzi magát. Azt mondja, hogy ahol van egy zongora, ott az ember nem lehet egyedül, van kivel beszélgetnie. Bár repertoárja igen széles, mégis nehezen játszik kérésre. Mert szerinte kell ahhoz legalább három igéző női szempár, hogy a zenei impulzusok kibontakozzanak.
Liszkay – aki elmondása szerint ma éli második ifjúságának kezdetét – úgy érzi, privilegizált élete volt: 1957-ben elhagyta az országot, Hollandiában érettségizett, Maastricht városában végzett vendéglátói főiskolát, és 24 évesen már saját éttermet nyitott. Ezután a világ kincses ládája, British Columbia (Kanada) következett: majdhogynem zavaró jólét közepette nevelhette két gyermekét a Sziklás Hegységben egy 36 ezer hektáros birtokon, amit ő igazgatott. A sors aztán őt is hazasodorta, és jó pár pofon után épp futásnak eredt volna ismét, amikor bevonzotta a Balaton-felvidéki szőlő, és az ott készíthető, francia minőséget elérő vörösbor reménye. Azt ugyan tudta, hogy milyen a jó bor, de sejtelme sem volt, hogy hogyan készül… Egy régi, romos pince várta, amiről csak az nem látta, aki nem akarta, hogy mindig is birtokközpont volt. Beteljesült a szerelem: a terroir kitűnő borokkal hálálja meg a törődést. Ahogy Liszkay Mihály Churchillt idézi: semmi nem biztosítja a sikert jobban, mint a kitartás.
A monoszlói Pangyér-dűlő az ország egyik legértékesebb szőlőterülete, s szerencsére az ott termett szőlő lehelete palackba zárható. „Természeti adottságai a nagy minőségű borok termelésére kiválóak: a szőlő termőhelyi-kataszteri I. osztályba 385 ponttal sorolták be, a lehetséges 400-ból. Országosan az ilyen, 380 feletti összpontszámmal besorolt termőhelyek területe alig haladja meg a termőhelyek egy százalékát.” Mediterrán mikroklímájával már az ókori rómaiakat is lenyűgözte ez az apró ékszerdoboz, és „Tvscvlanvm”, vagyis tusculanum, nyári lak névvel illették a környéket. És persze felismerték azt is, hogy kiváló vörösborok készíthetők a Káli-medence lankáin termő szőlőből.
Az erdők között megbúvó Liszkay birtok tökéletes élmény-komplexum: 10 hektáros szőlőültetvény, működő borászat és egyedülálló borhotel. A francia chateaux stílusban épített, eklektikus elemekkel tarkított Borkúria fekvése eszményi: olyan pazar panorámát kínál a teljes Káli-medencére és a Pangyér-dűlőre, amilyen máshonnan nem látható. Mindeközben csend, nyugalom, béke és finoman hajló szőlőtőkék övezik a páratlan kilátást.
Az exkluzív birtok különleges helyszíne esküvőknek, céges rendezvényeknek, baráti és családi összejöveteleknek, borkóstolóknak és bortúráknak, és nem utolsó sorban romantikus, zongorás borvacsoráknak. A vendégeket kilenc egyedien és ízlésesen berendezett szoba várja. Valamint tágas nappali kandallóval és Liszkay Mihály Bösendorfer zongorájával, mediterrán látványkonyha, panorámás kültéri medence, hatalmas finn szauna, borgaléria, az épületet körülölelő nyitott teraszok, nyáron levendula-tenger és persze díjnyertes Liszkay borok. Összefoglalva: a birtok ötcsillagos minőséget, nívós szolgáltatásokat és kitűnő nemzetközi konyhát kínál, ahol a vendéglátók kiemelt hangsúlyt fektetnek a bor- és gasztronómiai élményekre.
Ajánlom a Facebookon