Újratöltve
Istvándy Jenő Pincészete, Szentbékkálla
„Ekkora fejlődést semmilyen más ágazat nem produkált húsz év alatt. Gondoljunk bele, mire vágytak és mire voltak hajlandók a fogyasztóink 1995-ben. Ma meg tele vannak a borbisztrók, meg a borfesztiválok. Tömegek mennek Villányba, tömegek jönnek ide a Káli-medencébe, hogy megkóstoljanak egy bort. Nem azért, hogy megnézzék a Kőtengert. Fantasztikus volt, amikor először hallottam ilyet egy csoporttól. »Na, és a kőtengerben már jártatok?« – kérdeztem a kóstoló végén. »Nem, hát csak most érkeztünk« – válaszolták. »Akkor holnap megnézitek?« »Nem, megyünk is vissza Budapestre, csak kóstolni jöttünk.« És egyre több ilyen fogyasztó van.” (Istvándi Tamás)
Szentbékkálla az egész Balaton-felvidék talán legszebb falva. Ez a település őrizte meg legjobban régi arcát, itt rombolt legkevesebbet a 20. század második fele. Határában ott a Kőtenger, mellette romantikus, árnyas út vezet a szőlőhegyre. A falu közepén jellegzetes, méretes fehér homlokzaton akad meg a szemünk, rajta évszám: 1825. Istvándy Jenő Pincészetének épülete. Az udvar legalább annyira megkapó, mint a külső látvány. Épületek ölelik körül, a régi lakóház, pajta, istálló és a többi melléképület láthatóan jól érzi magát mai szerepében: amellett, hogy laknak benne, egy feltörekvő, sikeres borászat üzeme és vendéglátóhelye.
Istvándi Tamásnak apai ágon hat generációra visszamenően ebben a házban élt az összes őse. Szépapja, József építette, azóta apáról fiúra öröklődik. Most ő él benne a családjával, de tavasztól őszig édesapja, Istvándy Jenő is itt lakik. A pincészet alapítója szintén kiveszi a részét a munkából, bár ma már a fia viszi a családi borászatot. Tamás gyerekként nem ezt a szakmát választotta volna, a vendéglátás vonzotta. Aztán győzött a családi hagyomány és az ésszerűség: borásznak tanult, majd a Badacsonyi Pincegazdaságban kezdett palackozó munkásként, néhány évvel később már a vállalat értékesítési igazgatója volt. Édesapja is hasonló karriert futott be annak idején. Ő Füredre került pincemunkásnak, több telephelyen is dolgozott, és üzemegység-igazgatóként ment nyugdíjba. Hétvégenként segített a családi szőlőben, de komolyabban a ’80-as évek végén kezdett foglalkozni vele, amikor megnyílt a lehetőség, hogy magántermelők is értékesítsék a piacon a boraikat. Tamás 1985-ben született, belenőtt a családi vállalkozásba. Először csak szedni segített szüretkor, később aztán végre vihette a puttonyt, meg préselhetett is. Tizennégy éves korától már az egész szünidőt átdolgozta a szőlőben. Két évig csak permetezhetett a háti géppel, ami a meghatározó élménye Szentbékkálláról. És amikor leszolgálta apjánál az „inaséveit”, akkor jöhettek a pincemunkák. Tizennyolc-tizenkilenc éves korában pedig már elkészíthetett egy-két bort is. Szóval otthon is legalulról kezdte.
A pincészet is hosszú utat járt be az elmúlt huszonöt év során. A ’90-es években falusi kiskocsmákba, vendéglőkbe, éttermekbe szállítottak folyóbort. Akkoriban sok 5-10 hektáros borászat élt abból, hogy korrekt minőségű boraikat nagy tételben adták el a vendéglátásban. A szentbékkállai kis birtok az egész Bakonyt ellátta. De ez a piac a ’90-es évek végére bedőlt.
A vendéglátósok azt mondták, hogy túl jó a minőség, ebből kevesebbet tudnak inni a vendégek. Egyre kisebb volt az igény arra, hogy normális bor kerüljön a kannába. Istvándy Jenő pedig nem akart rossz borokat készíteni, ezért elindultak a minőségi, palackos bor irányába. Fejlesztették a technológiát, palackozógépet vásároltak, kóstolóhelyiséget alakítottak ki az ősi családi házban. Tamás 2005 óta vesz részt komolyabban a munkában, és 2010-től már minden bort ő készít.
Persze irigyli a szerencsésebb nemzeteket, ahol nem szakadtak meg a hagyományok. Franciaországban sok borászatnak van kétszáz éves múltja. Ha mondjuk áprilisban kicsit több eső esik, mint szokott, a borász csak felcsapja a füzetét, amelyben évjáratonként szépen fel van jegyezve minden adat. Visszalapoz addig az évig, ami ugyanilyen volt, mert kétszáz évből biztosan talál ilyet. És megnézi, hogy mi a teendő ilyenkor. Mindenesetre nyitott ő is egy „Istvándy-füzetet”, amit évek óta vezet. Azt mondja, az a jó borász, aki minél kevesebb értéket veszít el abból, amit a szőlőből kap. Ez az európai borkészítés filozófiája. Egyetlen jó bort bárki tud készíteni, vakszerencse is lehet. De aki olyan fotókat készít harminc éven át, amiket a Time Magazin tízévente közöl a címlapján, az nyilván másfajta eredmény.
Tamás folyamatosan kísérletezik, és próbál tanulni a tapasztaltabbaktól. A borászatban az a legnehezebb, hogy sok a változó, és alacsony a mintaszám. Például az egyik évben kipróbálja, hogy hat órán át áztatja héjon a szőlőt, hogy még illatosabb legyen a bora. Abban az évjáratban tényleg illatosabb is lesz, de nem lehet megmondani, hogy az áztatás miatt alakult így, vagy azért, mert a hidegebb ősz miatt éppen két fokkal alacsonyabb hőmérsékleten erjedt a must. Ez csak a következő évben derül ki, azonos egyéb feltételek mellett. Szóval sokáig tart minden tapasztalat megszerzése.
Ajánlom a Facebookon