Lassan és biztosan
Sabar Borház, Káptalantóti
„A föld közelsége utáni vágy talán a korral jár, de nálam a szőlőbirtok vásárlásánál bizonyára az is szerepet játszott, hogy vidéken nőttem fel. Nehezen találtam már a helyemet a papírmunka monoton világában. Eltávolodtunk a természettől. Klimatizált házban élünk, klimatizált autókba ülünk, még az évszakok váltakozását sem érezzük. Minden steril körülöttünk. Néha azt érzem, szeretnék fázni; szeretném érezni magamon a hideget, a meleget, vagy az arcomon az esőt… Folyton csak hajtunk, hogy nagyobb, szebb és drágább autónk legyen, miközben az olcsóbbnak is ugyanúgy négy kereke van. Itt, a Sabaron találtam meg azt a nyugalmat, amire a szívem mélyén mindig is vágytam. Ezt szeretném átadni azoknak, akik eljönnek hozzánk, és leülnek velünk az öreg diófa alá.” (Ádám Gábor)
Ádám Gábor az Alföldön, Jánoshalmán nőtt fel, ahol nagyszülei szőlőjében mezítláb a szőlősorok között árnyékról árnyékra ugrált, hogy ne égesse talpát a forró homok. Aztán sok évre távol került a szőlőtől. Pécsett végzett közgazdászként, gazdasági vezetőként dolgozott több világcégnél, majd saját könyvelőirodát nyitott. Először csak a bor kezdte el érdekelni: budajenői otthonához közel egy pátyi borklub tagja lett, így sok kóstolóra eljutott. Egyre inkább úgy érezte, hogy vissza kellene térni a természethez. Nemcsak kóstolni, készíteni is érdemes lenne jó borokat. A papírmunka egyébként sem kötötte le már nagyon, így egy harminchektáros Zala megyei erdő után szőlőterületet is vásárolt. A Sabar-hegyen található különleges klímájú és fekvésű szőlő és a présház megvásárlását a Villa Tolnay borásza, Nagy Laci javasolta. Sokan furcsállják, hogy a 217 méter magas Sabart hegynek hívják, de Gábornak alföldi emberként minden hegy, ami nála magasabb. A borházat Nagy Lacival együtt építették fel, de ma már egyedül vezeti. Egyre több időt tölt itt, és úgy tervezi, egyszer végleg itt horgonyoz majd le.
Három és fél hektárnyi saját termést szüretelnek, de állandó partnereiktől még négy-öt hektárról vásárolnak is szőlőt. Jelenleg évente 25 ezer palack készül. A cél évi 35-40 ezer palack és ezt a családi méretet nem is akarják túllépni. A birtokon olaszrizling, ottonel muskotály és cabernet franc terem, a szürkebarátot, a rajnai rizlinget, a kékfrankost és a kéknyelűt pedig vásárolják. A Sabar Borház egyre elismertebbé válik országszerte. Büszkék rá, hogy az első Olaszrizling Október eseményen 2012-es olaszrizlingjük bekerült a TOP 5 Olaszrizling közé. Azóta a hazai Olaszrizling kedvelők odafigyelnek a pincészetre.
A mai borház 1937-ben épült pince-présház-lakóháznak. Amikor megvették, hosszú évek óta nem lakták már, így állapota folyamatosan romlott. Gábor nagy szerencsének tartja, hogy azelőtt bukkantak rá, mielőtt az idő helyrehozhatatlan károkat tett volna benne. Idén nyáron a felső, kis présházat alakítják át, hogy a kóstolókat tágasabb, de szintén autentikus környezetben tarthassák, pazar panorámával. A faluban, egy öreg házban vinotékát alakítottak ki, és hamarosan beépítik a tetőteret, hogy a házat vendégfogadásra is alkalmassá tegyék.
A Sabar Borház filozófiája, hogy a helyi értétekre, hagyományokra, a környezet vonzerejére, szépségére és kisugárzására építkezve mutassák meg boraik egyedi ízvilágát. Céljuk nem csupán az, hogy minél többen megvásárolják a pincéjükben készült tételeket, hanem hogy idecsábítsák az embereket, és néhány pohár bor mellett átadhassák azt az életérzést, amit ők kapnak ettől a vidéktől.
Ajánlom a Facebookon