Fiatalos lendület
Márga Bisztró, Csopak
„A sikerünkben nincs titok, egyszerűen szeretjük csinálni. Másképp nem is lenne értelme. Fiatal csapattal dolgozunk, az átlagéletkor nem éri el a 25 évet. A Márga egy szerethető hely, gyönyörű környezetben, minőségi ételekkel, kiváló borokkal, kellemes, nyugodt atmoszférával, bódító panorámával, közel a Balatonhoz. Ennyi érv szerintem elég ahhoz, hogy feljöjjenek hozzánk a hegyre.” (Deli János)
Deli János harmadik generációs vendéglátós család tagja. Nagyapja, Kári József 1930-ban nyitotta első vendéglőjét Vecsésen. Az államosításkor elvették tőle, de ő nem adta fel: az épület másik felében kocsmát nyitott. Miután azt is államosították, egy szoba-konyhába szorult a család. A ’80-as években aztán az utódok kibérelhették az egykori éttermet, így kerültek vissza a vendéglátásba.
Később a siófoki Aranyparton egy presszót üzemeltetett a család. Voltaképpen itt indult el János karrierje, mindössze ötévesen: kiállt az üzlet elé, és terelgette be a vendégeket. Pedig édesanyja igyekezett távol tartani a vendéglátástól. Építészmérnöknek szánta, de aki gyerekkorában sörös rekeszekkel játszik, nem biztos, hogy jól érzi jól magát a tervrajzok világában. Ahogy János mondja, nem kerülhette el a sorsát, mindig is a vérében volt a vendéglátás. Az építésztechnikusi szakközépiskola után végre azt tanulhatta, amit igazán szeret: vendéglátást, idegenforgalmat és szálloda menedzsmentet. A főiskola után két hotelben dolgozott, Fonyódon és Budapesten, mindkettőt a család üzemeltette.
Mivel változatosságra vágyott és hajtotta a szakmai kíváncsiság, huszonöt évesen elindult Angliába. Londonban az ünnepelt brit séf, Heston Blumenthal csapatába került. A The Hind’s Head-ben kisegítőként kezdte, de néhány hónap múlva üzletvezető-helyettesnek választották. Több helyet is kipróbált, bár mindenütt marasztalták, mert újabb és újabb tapasztalatokra vágyott. Végül egy Michelin-csillagos séffel, Martin Blunossal saját éttermet nyitottak, de egy családi tragédia miatt haza kellett térnie. London után nem érezte visszalépésnek a magyar fővárost. Ez lett az új kihívás: részt venni a hazai vendéglátás fellendítésében. A Csalogány26 étteremben kezdett, aztán az Aranyszarvasba került, ahol teljhatalommal ruházták fel, így újragondolhatta az egész helyet. Ez volt az első hazai sikertörténet az életében. Fél év alatt a gasztro toplisták első helyére kerültek. A MÁK Bisztróban folytatta, négy évig dolgozott itt, és az étterem ezalatt szintén minden elismerést besöpört.
Aztán egy borkóstolón megismerkedett a Szent Donát Pincészet vezetőjével, Kovács Tamással, aki éppen nekilátott annak a tervének, hogy a vendéglátást leválasszák a borászatról. Rögtön kiderült, hogy hasonlóan gondolkodnak, így 2015. márciusában együtt nyitották meg a Márgát a St. Donát korábbi éttermének a helyén. A név a csopaki borvidék egyik jellegzetes talajára utal. Úgy gondolták, ha a márga jó termőtalaj az olaszrizlingnek, akkor egy étteremnek is jó alapot biztosít.
A Márga hihetetlen panorámájáért önmagában is érdemes felautózni vagy felsétálni a hegyre. Jó időben az étterem Balaton felé néző üvegfalát kinyitják a teraszra. A belő kialakításában Koralevics Rita designer a természetes színeket és textúrákat választott. A márgára hajazva ő tervezte a kőhatású kenyereskosarakat és számos apró kiegészítőt, amelyek hozzájárulnak az étterem egyediségéhez. A teret reformkori díszes lámpaoszlopokra emlékeztető tartóelemek törik meg, felidézve Balatonfüred és környéke fénykorát, ami itt tovább tündököl: modern, barátságos és nagyon szerethető külsőbe csomagolva.
Borokból is bőséges a választék. A Csopaki Kódex-boroknak külön szekciója van, és más kiváló balatoni pincészetek tételeit is kínálják. Vannak Jásdi, Bezerics, Skrabski, Homola borok és persze a St. Donat Pincészet teljes kínálata. Külföldről pedig olyan tételeket választottak, amelyek az ittenihez hasonló, márgás talajon termő szőlőből készülnek, például burgundiai és champagne-i borokat. A Márgában azért nem csak bor van, a tapolcai Stari Sörfőzde Ír vörösét vagy Grapefruit búzáját is megrendelhetik a vendégek, vagy a Tamás Pince nem mindennapi Bodza Cider-ét.
Ajánlom a Facebookon