Borvariációk rántott halhoz
Karácsonyi tippek
Sok családban a karácsony elképzelhetetlen rántott hal nélkül. Ennek a fogásnak ideális kísérői az északi part borai. Ezek közül aszerint válogathatunk, hogy milyen súlycsoportba tartozó borra vágyunk. Öt lehetőség következik!
Gilvesy Pincészet – Bohém Riesling Cuvée 2015
Nem ez az első Bohém elnevezésre hallgató házasítás Gilvesyéktől. A 2015-ös évjárat alapját 40%-kal az olaszrizling adja, amelyhez 25% szürkebarát, 20% rajnai rizling és 15% sauvignon blanc került. A tétel döntő többsége tartályban érlelődött, ezekhez mindössze egy nagy hordónyi spontán erjesztésű rajnai rizling csatlakozott.
A szalmasárga színű bor illata olyan trópusi gyümölcsökkel hódít, mint a mangó vagy a licsi. Kóstoláskor könnyed testtel, lágy ívű savakkal és alacsony alkoholtartalommal találkozunk. Az ízvilágban az édes tónusú, sárga húsú gyümölcsös jegyek herbális és citrusos asszociációkkal társulnak. Jól fogyasztható bor, nagyobb társaságnak érdemes belőle több palackot is behűteni.
Laposa Borbirtok– Badacsonyi Szürkebarát 2015
Laposáék a szürkebaráthoz a Badacsonyi borvidék egyik klasszikusaként otthonosan nyúlnak. Céljuk, hogy a szőlőfajta jó cukorgyűjtő képessége mellett könnyedséget és eleganciát tudjanak megmutatni. És ez nem kis kihívás.
A citromsárga színű bor illatában üde gyümölcsösség fogad. Kóstoláskor ugyanez az aromatika folytatódik az ízben is, de itt citrusos, maracujás asszociációkkal kiegészülve. A test könnyed, az alkohol alacsony, talán néhány gramm maradék cukor is van ebben a borban. A savak mennyisége inkább a kerek kompozíció kirajzolódását segíti. A lendület megvan.
Dobosi Pincészet – Bio Juhfark 2015
Az International Organic Wine Award 2016-os versenyéről arany- és az ugyanebben az évben megrendezett VinAgora Nemzetközi Borversenyről ezüstérmet hozott el ez a bor. A több évjáratban is kihívást jelentő fajtát 2015-ben magas beltartalommal szüretelték le, így alkoholtartalma eléri a 14%-ot.
Közepes erejű a szalmasárga szín a poharunkban, amelybe ha beleszagolunk, elsőként grépfrútos, citromos asszociációkat érzünk, ám ahogy melegszik a bor ezekhez barack, barackhéj és más sárga húsú gyümölcsök csatlakoznak. A közepes súlycsoportba sorolható bor magasabb alkoholtartalmának ellent tartanak az élénk, vastag savak. A koncentrált ízvilágban a gyümölcsös zamatok herbális és citrusos vonallal egészülnek ki.
Borbély Családi Pincészet – Badacsonyi Kéknyelű Selection 2014
Borbélyék két dűlőből válogatják össze az egészséges szőlőfürtöket ehhez a borhoz. A Badacsonyi borvidék jellemző fajtáját hét hónapig új fahordóban érlelték, hogy még markánsabb karaktert adjanak ennek a „Selection” borcsaládjukba sorolt bornak.
Mély, zöldessárga színű a bor. Az illatnak a palack felbontása után rövid levegőztetésre van szüksége, hogy kitárja fűszeres, almás, propolisztos jegyeit. E jegyek már nem pusztán a szőlőfajtáról, a termőtájról és a borkészítésről árulkodnak, hanem felfedezhetők közöttük a palackos érlelés folyamán kialakuló, harmadlagos aromák is. Kóstoláskor az évjáratnak megfelelő markáns savérzet bizonyul vezető szerkezeti jegynek, amelyet az illattal párhuzamos ízvilág kísér.
Istvándy Pincészet – Huncutka Gyöngyözőbor 2015
Bár kilóg a fehérborok sorából, nincs az kőbe vésve, hogy ne kerülhetne rozé a poharunkba ehhez a fogáshoz, pláne, ha egy gyöngyöző borral van dolgunk. Az Istvándy Pincészet Huncutka névre hallgató gyöngyöző bora cabernet sauvignon szőlőfajtából készült, ettől a tételtől indul a pincészet borkínálata.
Már ránézésre is egyértelmű, hogy gyöngyözőborral van a pohárban, hiszen szénsavbuborékok táncolnak a rozéban. Megszagolva érett tónusú piros bogyós gyümölcsöket érzünk, szinte azt mondhatjuk, a málnaszörp jut eszünkbe az illatról. Kóstoláskor az intenzív, de krémes érzetű buborékok nyújtják az első benyomást, amelyek könnyed testtel, alacsony alkoholtartalommal, visszafogott savérzettel és rengeteg málnával párosulnak.
Ajánlom a Facebookon