„Nevezik e könnyet Balaton tavának”


2024. 11. 14.


A nép képzeletében a Balatonnál egykor mesebeli óriások, vízi tündérek éltek, tündérvárak álltak, emléküket nevezetes helyek, nevek őrzik. A Balaton minden szegletéhez kapcsolódik monda, mese, rege. Eötvös Károly körülutazta a Balatont, és lejegyezte a nép körében élő történeteket. Lipták Gábor Aranyhíd és Ezüsthíd címmel pompás mesegyűjteményeket állított össze belőlük. Az aranyhíd a felkelő és a lenyugvó nap, az ezüsthíd a hold visszfénye a vízen. Minél magasabban jár a hold, annál ezüstösebb a híd. Mindkét tüneményes látvány évezredek óta kíséri és szépíti a tópart népeinek és látogatóinak életét.


Egy közismert eredetmonda szerint az óriások világának pusztulásakor keletkezett a tó. Lipták Gábor érzelmes leírását így foglalhatjuk össze: valamikor régen szelíd, jóságos óriások laktak ezen a vidéken. Mélyen ez erdőkbe húzódva éltek, és ha nem bántották őket, nem ártottak senkinek.

Csak akkor váltak félelmetessé, ha valaki felingerelte őket. Ha dobbantottak, ott nyomban források fakadtak fel, döngő lépteik nyomán patakmedrek keletkeztek, de akár egy jókora fát is kicsavartak a földből. A bakonyi viharok zúgásában a nép máig az ő haragjukat véli hallani.

Az óriások világának egy ismeretlen betegség vetett véget. Az utolsó bakonyi óriást Balatonnak hívták, aki egyedül nevelgette szeretett lányát, Halápot. Közben hozzájuk képest apró emberek kezdtek beköltözni a vidékre. Haláp kíváncsian nézte őket, és összebarátkozott egy kislánnyal. Haláp és Csilla – az egyik óriás, a másik ember, mindkettő egykorú lány – a fiatal lányok nyelvét beszélték. Az öreg óriás is örült, hogy leánya végre játszótársra lelt. De az idill nem tartott sokáig.

Csillát egyszer mérhetetlen honvágy fogta el a saját világa, szerettei, de főleg a mátkája iránt. Hiába kérlelte a vén Balaton is, hiába beszélt az ember életének ezer veszedelméről, hiába ígérte, hogy házat épít neki fenyőágakból, s őzikét fog játszótársának, semmi sem használt. Csilla visszament az emberek közé. Az óriáslány szívét elviselhetetlen fájdalom töltötte be, és kétségbeesésében levetette magát egy szikláról. A vén Balaton szíve majd meghasadt.

A teljes cikk az Északipart magazinban olvasható, a Magazinly oldalán pedig meg is vásárolható: https://magazinly.com/magazine?magazine=44


Ajánlom a Facebookon