Amit biztosan olvass a hosszú hétvégén – Északipart – sütikörkép, Festeticshatározó, Zánka története, és még sok más érdekes


2019. 08. 14.


Ha strandidő van, azért, ha nem annyira, akkor pedig azért olvass érdekes dolgokról – tudj meg többet a Balatonról!
Az Északipart magazinban rengeteg olyan témát találsz, amit valószínűleg nem, vagy nem ennyire ismertél, és persze soksok gyönyörű fotót… A tartalomból ajánlunk:

1. Sütik, fagyik és készítőik

Mindenkinek van édességes kedvence az északi parton, van, aki a pisztáciafagyiért, van, aki krémesért vagy túrógombócért hajlandó kilométereket tekerni vagy autózni. Azt gondoljuk, egy jó kis körkép biztosan nem árt a pontos és alapos tájékozódáshoz…
bs_190527_nagyi_tea_hortobagyi_agnes_DSC_7749_samples800
ahonnan nem csak azt tudjuk meg, merre érdemes indulnunk, de azt is, a finomságok készítőinek mi a személyes kedvence, és mi volt az eredeti foglalkozása, mielőtt ezt a nagyon fontos és felelősségteljes szakmát választotta 🙂

2. Zánka története

Egy településről a Balaton északi partján, biztosan nem a hullámok vagy a hegyek, hanem egészen más jut eszünkbe. Egy város épült itt: Zánka, a gyermekek városa – 50 éve tették le az alapkövét, és közel (akkori) 500 millió forintba került a megépítése. Táborozott itt sokszázezer úttörő, megfordultak híres külföldi és magyar vendégek, és rengeteg politikus, akik szívesen látták viszont magukat gyerekekkel közös képeken. A város történetének első időszaka, további részletek és fantasztikus fotók az MTI archívumából a lapban – Zánka 50 éve velünk.

F_CSO19690815021

3. A discok hőskora az északi parton – a ’80-as és ’90-es évek

Az előző évezred végén még nem fesztiválozni, hanem discokba járt az ifjúság – viszont akkor is voltak sztárDJ-k, akik nem csak pontosan tudták, mi kell a közönségnek, hanem ők alakították a trendeket, hoztak be zenéket és múlt rajtuk egy-egy hely népszerűsége és forgalma. Discokból pedig volt bőven kínálat ebben az időszakban a Balatonon – amikből mára jórészt emlékek és üres épületek maradtak. Az Északipartban a kor meghatározó “lemezlovasai” – bár már ezt a szót sem használjuk – DJ Tóth Józsi, Dworak Tamás, DJ Tyukii, Rákász Béla, Feaky D (Perjés Zoltán) és Bárány Attila mesélnek a hősidőkről.

_MG_1429

4. A Festeticsek

A Festeticsek – rengeteg alkalommmal előkerül ez a családnév a Balatonnal kapcsolatban… Gőzhajózás, keszthelyi kastély, európai hírű, demokratikus gazdasági egyetem, fürdőházak, tűzoltóság alapítása, leányszöktetés – de kihez és mikor kapcsolódik? A 2019-es Északipart magazinban arra természetesen nem vállalkozhattunk, hogy többszáz kötetnyi szakirodalmat néhány oldalon összefoglaljuk, de arra igen, hogy a kedves olvasó jobban eligazodjon a híres dinasztia tagjai között…

b4daa4de5d74840232dde36ff642985b

5. Egy 63 évre eltűnt katona története

Azt el tudjátok képzelni, hogy még 2007-ben is ástak ki harci repülőt, és a vele lezuhant legénység egyik tagját Gyenesdiásnál? 1944 nyarán három lángoló amerikai nehézbombázó csapódott a földbe a Tapolcai-medence területén. M.F. Troy a nehézbombázó legénységéhez tartozott, és itt kapott halálos sebet. A lezuhanó gépével együtt fúródott mélyen a talajba, és felesége, Grace M. Troy, valamint hozzátartozói mindössze csak annyit tudtak róla, hogy eltűnt valahol Közép-Európa egén. Hosszú évtizedek és rengeteg, több országból való szakember együttműködése kellett ahhoz, hogy megkezdjék az eltűnt katona keresését, 2007-ben elinduljanak a feltárási munkák, és megtalálják Troy holttestét. A kutatásokat meglátogatta az akkori amerikai nagykövet, April H. Foley, és Troy katonatársa, a Szigligetnél lezuhant Evans-személyzet bombázótisztje, Joseph Jerome Conlon hadnagy, aki akkor már nyugdíjas angol irodalom szakos középiskolai tanárként és baseballedzőként élt Pennsylvaniában, és pontosan aznap érkezett a helyszínre, amikor barátja holttestét megtalálták. Egy hidegrázósan izgalmas történet az Északipartban.

112. Martin Francis Troy - törzsőrmester

6. Káptalantóti arcok

Tavaly is tettünk egy kört a káptalantóti piacon, hogy kicsit beszélgessünk az árusokkal. Ami nem könnyű, mert a Liliomkert piac népszerűsége évről évre nő, nyári napokon közlekedni is alig lehet, nemhogy interjút készíteni. Ez köszönhető annak is, hogy mindenki próbál egyre egészségesebben étkezni, megnézi, hol vásárol, annak is, hogy ez egy remek hétvégi program sétálgatni és ismerősökkel találkozni, de annak biztosan, hogy aki itt árul, nagyon hisz abban, amit csinál, és ez meglátszik a termékeken és a mosolyokon is…

DSCF7644_resize

Képek nagyban és még sok történet a 2019-es Északipart magazinban

Északipart borító 2019

– megtalálható benzinkutakon, Tesco és Spar áruházakban, újságosoknál, balatoni kisboltokban, valamint a káptalantóti és tihanyi piacon is!


Ajánlom a Facebookon