Bioszőlészet a Szent György-hegyen
A Szászi Birtokon végigsétálva időutazókká válunk: Szűcs Endréék tervezte ház, bioszőlő, ízesebbnél ízesebb borok várnak itt mindenkit, aki kilépne a hétköznapokból. Akár csak egy kis időre, hogy a belső békéjére rátaláljon. Idősebb és ifjú Szászi Endrével beszélgettünk.
Meséljetek a birtokról! Nagy élmény általatok belecsöppenni ebbe a szépségbe.
SZE: Borász édesapám és óvónő édesanyám Fejér megyéből költözött Szigligetre a bor miatt. Én a kettejük ötvözete vagyok: anyám közvetlenségét és apám szakmaszeretetét örököltem. Úgy nőttem fel, hogy a napi tevékenységem volt a kukoricakapálás, a pecázás a mólón, aztán ott várt a strand. Básti Lajos fiával, Básti Misivel együtt pecáztunk akkoriban. Volt, hogy az idős művész úr lejött, szólt, hogy „Misi, kész van az ebéd!” – nem is az ebédre hívó szó itt a lényeg, hanem hogy gyerekként engem elvarázsolt, hogy ezt a nagy Básti Lajos mondja.
Básti Lajosék is itt nyaraltak?
SZE: Szigligeten laktak. Básti Lajos volt az egyik olyan művész, aki házat is vett ott. Mi úgy hívtuk azt a helyszínt, hogy Básti-domb. Akik ott voltak fiúk, lányok, azok egy kicsit külön világot alkottak, mert a vonat kikerülte Szigligetet. Azok jártak ide, akiknek volt kocsija, meg akik a művésztelepre érkeztek. Ami pedig a borászkodást illeti, elkövetkezett 14 évesen a pályaválasztásom. Budafokon van a Sós Istvánról elnevezett borászati szakiskola, apám is ott végzett. Az állami pincegazdaság összes muzeális értékű boráért ő felelt, kezelte, derítette, szűrte, majd küldte tovább palackozásra. Én is a Sósban tanultam meg a szakmát. Leérettségiztem, aztán elvégeztem a technikumot, jött a katonaság, végül 10 év alatt a pincegazdaságban a pincemunkásból palackozó művezetővé avanzsáltam. Aztán elindult a turizmus a Balaton partján, először jöttek a kelet- és nyugatnémetek, majd a magyarok is. Akkor még nemcsak a nyári hétvégékre korlátozódott az emberek érdeklődése, hanem egész nyáron, minden nap jöttek a vendégek. Még a pincegazdaságnál dolgoztam, amikor felfigyeltünk az ebben rejlő lehetőségre, a vállalat vinotékát nyitott Badacsonyban a Római úton.
A teljes cikket az Északipart legfrissebb számában olvashatjátok! A magazin digitális és nyomtatott verziója a Magazinly oldalán vásárolható meg: https://magazinly.com/magazine?magazine=44
Ajánlom a Facebookon