Szép apáink szép napjai


2024. 12. 07.


A balatoni aranykor hajnalát pedig személyes történeteken keresztül tudjuk igazán átélhetően megismerni: következzen Karlberger/Károli Nándor füredi vendéglős és családjának története!

Ma már elfeledett, e néven kihalt osztrák–magyar család a Karlberger – nem viseltek országos hivatalokat, ahogy nagy tudósokat vagy hadvezéreket sem adtak a hazának. Finom étkeket, jó borokat, s üdítőket annál inkább.
Éppenséggel e sorok írójának és kiterjedt családjának őseiről van szó, egy dunántúli vendéglős dinasztiáról, amelynek legalább négy nemzedéke foglalkozott a régi békeidőkben a fogadóskodással, vendéglőzéssel – és ki tudja, a történelem milyen mélysége óta foglalkozhattak őseik is a vendéglátással.

Rochus Karlberger a mai Burgenland területén, Incéd faluban, a német és magyar nép határmezsgyéjén fogadóskodott az 1800-as évek elején; s így tett fia, Karlberger Ferenc is, aki Szentgotthárdnál telepedett le vendéglőzni a bátyjával.

De Ferenc csak 39 évet élt meg, és így gyermekként félárvává lett fiaira maradt, hogy továbbvigyék a vendéglőzés családi hagyományait. Három fia, Karlberger Gyula, János (e sorok írójának szépapja), valamint Nándor a kiegyezés utáni években, az Osztrák–Magyar Monarchia születésének hajnalán belevágtak vállalkozásaikba – a nyaralóközönség által akkoriban felfedezett Balatonnál.
Gyula és János Siófokon, Nándor pedig szemben, az északi part patinás fürdőhelyén kezdett vendéglátásba.

Szépapám öccse, az 1851-ben született Karlberger Nándor alig huszonévesen az 1870-es évektől pozíciót és nevet szerzett Füreden.
A régi újságcikkekből összerakható életútja pedig jellemző példája a Monarchia idejéből ismert életeknek, családtörténeteknek, a nagy emberi színjáték színének és fonákának.
Alig 24 éves, amikor A Hon című lap egy 1875-ös számában ezt a hirdetést olvashatja a közönség:

„Megnyitási jelentés: Eszterházy-szálloda Balaton-Füreden, Van szerencsém a nagyérdemű t. cz. közönséget tisztelettel értesiteni, hogy az ujabb kor ízlésének megfelelőleg minden kényelemmel berendezett szállodámat vasárnap, f. é. május 16-án megnyitom. Főtörekvésem leend ízletes ételek és valódi borok kiszolgáltatása által a mélyen tisztelt t. cz. közönség kegyét kinyerhetni.
Mély tisztelettel Karlberger Nándor”.

Karrierjének felívelése évében magyarosítja a nevét: „Karlberger Nándor b.-füredi lakos, saját, valamint Nándor, Aladár, Erzsébetés Adél nevű gyermekei vezetéknevének Károli-ra kért átváltoztatása folyó évi 22264. számú belügyministériumi rendelettel megengedtetett.”

A teljes cikk az Északipart magazinban olvasható.


Ajánlom a Facebookon