Sportélet a víz mellett
Hazánkban is számos rajongója lehet a golfnak, bár nem volt ez mindig így. A szocializmus alatt lenézett sportággá vált, így innen kell most visszahozni a golf hazai megítélését. Makszin Áron, a Magyar Golfszövetség főtitkára mesélt nekünk a nem mindig fényes múltról.
Mit érdemes tudni a golf eredetéről?
A golf pontos eredete homályba vész. Bár a legtöbb történész egyetért abban, hogy a játék valószínűleg Skóciából származik. Ami történelmi dokumentumokkal alátámasztható: Skóciában 1457-ben Jakab király jóvoltából született egy, a golfot betiltó parlamenti határozat. W. G. Simpson híres regényében (A golf művészete) azt állítja, hogy a golf születési helye Skócia egyik jellegzetes tengerparti füves birkalegelője, valahol St. Andrews környékén.
A hollandok hasonló játékáról, amelyet kolvennek hívtak, Adriaen van de Velde, 17. századi festő egyik képe tanúskodik. A festmény egy téli jelenetet ábrázol, amelyen férfiak és nők a befagyott jégen botokkal egy tárgyat lökdösnek. Arról pedig már 17–18. századi leírások is fennmaradtak, miszerint a golf ősének tekinthető játékot Skócia tengerparti, a sós szél által keményre szárított legelőin játszották.
Melyek voltak az első klubok?
Az első klub a „Genteleman Golfers of Leith” nevet viselte. Ez később az „Honorable Company of Edinburgh Golfers” névre változott, majd 1744-ben megrendezték az első hivatalos golfversenyüket is, erre az alkalomra született meg a golf első hivatalos, 13 pontos szabályzata. Tíz évvel ezután 22 nemesember megalapította a St. Andrews-i Golfozók Társaságát. 1834-ben IV. Vilmos királyt kérték fel a klub fővédnökének, és ezzel az elnevezés a „Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews”-ra változott. Ez azóta is a világ golféletének meghatározó központja.
A teljes cikk a Magazinly oldalán megrendelhető Északipart magazinban olvasható!
Ajánlom a Facebookon