Balaton mindenkor
Interjú Princzinger Péterrel, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány és a VisitBalaton365 Nonprofit Kft. ügyvezetőjével.
Miért szükséges a bennünk élő Balaton-képen változtatni?
Tíz magyarból nyolc számára a Balaton egyet jelent a nyári meleggel, a rekkenő hőséggel, a fürdőzésre alkalmas, kellemes hőmérsékletű vízzel, a lángossal, a hekkel, a sörrel, aminek ráadásul olcsónak is kell lennie. A vendégről beszélek, aki azt gondolja Debrecenben, Békéscsabán és Győrben, hogy minek menjek oda, ha nyáron kívül úgysincs ott semmi. A másik oldalon meg ott van a balatoni szolgáltató, aki azt mondja, hogy minek tartsak nyitva ősszel meg télen meg tavasszal, úgysem jön ide senki. És ez a két negatív megállapítás felerősíti egymást. Miközben a négy évszakos Balatont nem kell megteremteni, mert már az. Tehát a Balaton már régóta négy évszakos. Ez azt jelenti, hogy van értelmezhető őszi, téli, tavaszi kínálat, de erről nagyon kevesen tudnak. Természetesen ez a kínálat nem ugyanaz, mint amit a tó nyáron tud nyújtani. Nem is szabad azt várni tőle ősszel, mert csalódni fogunk. Az a kifejezés, hogy szezonmeghosszabbítás, értelmetlen, mert a nyarat nem tudod meghosszabbítani, ezért a szezont sem, hanem a nyári szezon után egy teljes értékű, de másmilyen őszi szezont tudsz csinálni. Ugyanez igaz a téli és a tavaszi szezonra.
Hány éves sztereotípiát kell ledönteni?
A Balatont mi, magyarok tettük szezonálissá, és főképpen 1948 után. Azzal, hogy a szakszervezeti üdültetési rendszer a nyári szabadságokra koncentrált, hogy az akkor épült szállodák nem voltak téliesítve, nem voltak hőszigetelve, már eleve azt sugallta, hogy itt nincs keresnivalónk a nyári hónapokon kívül.
A teljes cikk az Északipart magazinban olvasható!
Ajánlom a Facebookon